PEUGEOT 405 Break 1.9L 5MT (110 HP)
1988–1996
109
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1905cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 158Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4399mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1080kg |
| Boot Capacity | 813L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |