PEUGEOT 405 1.4L 5MT FWD (65 HP)
1987–1996
64
bhp
Power
16.5
s
0–100 km/h
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 64bhp |
| Power | 48kW |
| Torque | 111Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.5s |
| Top Speed | 160km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 8.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4409mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 934kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70Tr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |