PEUGEOT 405 1.6L 5MT FWD (92 HP)
1987–1996
91
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
110
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1580cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 91bhp |
| Power | 68kW |
| Torque | 132Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4409mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 987kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70Tr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |