PEUGEOT 405 1.9L 5MT FWD (160 HP)
1987–1996
156
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1905cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 156bhp |
| Power | 116.2kW |
| Torque | 177Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 220km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 11.3L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4409mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1110kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |