PEUGEOT 405 1.9L D 5MT FWD (69 HP)
1987–1996
68
bhp
Power
16
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1905cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 68bhp |
| Power | 50.7kW |
| Torque | 120Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4409mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1045kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70Tr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |