PEUGEOT 406 Break 1.8L 5MT FWD (90 HP)
1999–2004
89
bhp
Power
14.9
s
0–100 km/h
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1761cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 147Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.9s |
| Top Speed | 178km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 11.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4740mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1275kg |
| Boot Capacity | 527L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |