PEUGEOT 406 Break 3.0L V6 24V 5MT FWD (210 HP)
1999–2004
207
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
145
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2946cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 207bhp |
| Power | 154.4kW |
| Torque | 285Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 233km/h |
| Top Speed | 145mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 13.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4740mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1459mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1480kg |
| Boot Capacity | 527L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |