PEUGEOT 406 Coupe 2.2L 16V 5MT FWD (160 HP)
1997–2003
156
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
20.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2231cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 156bhp |
| Power | 116kW |
| Torque | 217Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 218km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.6mpg |
| Combined | 11.4L/100km |
| Urban | 11L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4620mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1420kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |