PEUGEOT 406 Coupe 2.2L HDi 5MT FWD (136 HP)
1997–2003
131
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2179cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 131bhp |
| Power | 98kW |
| Torque | 314Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 201km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4620mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1385kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |