PEUGEOT 406 Coupe 3.0L V6 24V 5MT FWD (194 HP)
1997–2003
188
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
21.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2946cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 188bhp |
| Power | 140kW |
| Torque | 267Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.6mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
| Urban | 15.9L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4620mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1460kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |