PEUGEOT 407 Coupe 2.2L 16V 6MT FWD (163 HP)
2005–2008
161
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
138
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2230cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 222km/h |
| Top Speed | 138mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 12.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1500kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |