PEUGEOT 407 Coupe 3.0L V6 24V 6MT FWD (211 HP)
2005–2008
208
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
151
mph
Top Speed
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2946cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 208bhp |
| Power | 155kW |
| Torque | 290Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 243km/h |
| Top Speed | 151mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 15L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1587kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |