PEUGEOT 407 Coupe 3.0L V6 HDi 6AT FWD (241 HP)
2005–2008
237
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
33
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2993cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 237bhp |
| Power | 177kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 67L |
Dimensions & Weight
| Length | 4821mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1775kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |