PEUGEOT 407 SW 2.0L 16V 5MT RWD (140 HP)
2004–2010
138
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
129
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 201Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Urban | 11.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4760mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1445kg |
| Boot Capacity | 447L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |