PEUGEOT 407 SW 2.2L 16V 6MT RWD (163 HP)
2004–2010
161
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
135
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2230cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 217km/h |
| Top Speed | 135mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4760mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1510kg |
| Boot Capacity | 447L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |