PEUGEOT 407 1.6L HDi 5MT FWD (109 HP)
2004–2010
107
bhp
Power
11.7
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
42.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.7s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.8mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Urban | 7L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4681mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1412kg |
| Boot Capacity | 408L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |