PEUGEOT 407 2.0L 16V 5MT FWD (140 HP)
2004–2010
137
bhp
Power
9.1
s
0–100 km/h
132
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 137bhp |
| Power | 102.2kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.1s |
| Top Speed | 212km/h |
| Top Speed | 132mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 11L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4681mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1390kg |
| Boot Capacity | 402L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |