PEUGEOT 407 2.2L 16V FWD (163 HP)
2004–2010
161
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2230cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 12.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4681mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1455kg |
| Boot Capacity | 408L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R17W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |