PEUGEOT 408 1.6L HDi 5MT (145 hp)
2010–2014
143
bhp
Power
12.4
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
19.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 143bhp |
| Power | 107kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.4s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.6mpg |
| Combined | 12L/100km |
| Urban | 6.3L/100km |
| Extra-Urban | 11.3L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4679mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1524mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Kerb Weight | 1420kg |
| Boot Capacity | 481L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |