PEUGEOT 408 180 e-EAT8 (177 HP)
2022–
175
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 175bhp |
| Power | 130.2kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4686mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 2786mm |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55R19 // 245/40 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |