PEUGEOT 408 PureTech 130 EAT8 (131 HP)
2022–
129
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 129bhp |
| Power | 96kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4686mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 2786mm |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R17 // 205/55 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |