PEUGEOT 5008 1.5L BlueHDi 6AT (130 HP)
2016–2020
128
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 128bhp |
| Power | 95.6kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 56L |
Dimensions & Weight
| Length | 4641mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1651mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Boot Capacity | 702L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R17 90H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |