PEUGEOT 5008 1.6L BlueHDI 6AT (120 HP)
2016–2020
118
bhp
Power
11.9
s
0–100 km/h
114
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.9s |
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 4.9L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 56L |
Dimensions & Weight
| Length | 4641mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1651mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Kerb Weight | 1380kg |
| Boot Capacity | 702L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |