PEUGEOT 5008 2.0L BlueHDi 6MT (150 HP)
2016–2020
148
bhp
Power
9.6
s
0–100 km/h
128
mph
Top Speed
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.6s |
| Top Speed | 206km/h |
| Top Speed | 128mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Urban | 5.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 56L |
Dimensions & Weight
| Length | 4641mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1651mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Kerb Weight | 1490kg |
| Boot Capacity | 702L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |