PEUGEOT 5008 2.0L BlueHdi 8AT Start & Stop (180 HP)
2020–
178
bhp
Power
6.1
s
0–100 km/h
129
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 178bhp |
| Power | 132.4kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.1s |
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4641mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1641mm |
| Wheelbase | 2840mm |
| Kerb Weight | 1607kg |
| Boot Capacity | 779L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |