PEUGEOT 504 Cabriolet 2.7L V6 4MT RWD (138 HP)
1973–1982
136
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
18.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2664cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 136bhp |
| Power | 101.5kW |
| Torque | 207Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.1mpg |
| Combined | 13L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4361mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1270kg |
| Boot Capacity | 357L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |