PEUGEOT 504 Coupe 2.0L 4MT RWD (106 HP)
1974–1982
103
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
21.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1971cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 165Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 179km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.6mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4361mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1250kg |
| Boot Capacity | 357L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |