PEUGEOT 504 Coupe 2.7L V6 5MT RWD (143 HP)
1974–1982
136
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
19.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2664cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 136bhp |
| Power | 101.5kW |
| Torque | 71Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 189km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.6mpg |
| Combined | 12L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4361mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1295kg |
| Boot Capacity | 357L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 190/65R390 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |