PEUGEOT 504 1.8L 4MT RWD (97 HP)
1968–1982
96
bhp
Power
14.7
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
20.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 96bhp |
| Power | 71.4kW |
| Torque | 137Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.7s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.3mpg |
| Combined | 11.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4491mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1200kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165Sr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |