PEUGEOT 504 2.1L D 4MT RWD (65 HP)
1968–1982
64
bhp
Power
21
s
0–100 km/h
83
mph
Top Speed
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2112cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 64bhp |
| Power | 47.8kW |
| Torque | 124Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 21s |
| Top Speed | 134km/h |
| Top Speed | 83mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 9.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4491mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1225kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165Sr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |