PEUGEOT 504 2.3L D 4MT RWD (70 HP)
1968–1982
68
bhp
Power
20.2
s
0–100 km/h
89
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2304cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 68bhp |
| Power | 51kW |
| Torque | 132Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 20.2s |
| Top Speed | 143km/h |
| Top Speed | 89mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4491mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1210kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165Sr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |