PEUGEOT 505 Break 2.0L 5MT RWD (98 HP)
1982–1992
97
bhp
Power
12.8
s
0–100 km/h
104
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1971cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 97bhp |
| Power | 72.1kW |
| Torque | 181Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.8s |
| Top Speed | 167km/h |
| Top Speed | 104mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Urban | 9.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4900mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Kerb Weight | 1282kg |
| Boot Capacity | 1121L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185Sr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |