PEUGEOT 505 Break 2.5L TD 5MT RWD (110 HP)
1982–1992
109
bhp
Power
16.1
s
0–100 km/h
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.1s |
| Top Speed | 162km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4900mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Kerb Weight | 1436kg |
| Boot Capacity | 1121L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70Tr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |