PEUGEOT 505 2.0L 4MT RWD (96 HP)
1979–1992
95
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
102
mph
Top Speed
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1971cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 95bhp |
| Power | 70.6kW |
| Torque | 161Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 164km/h |
| Top Speed | 102mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 11.4L/100km |
| Extra-Urban | 9.7L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1204kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70Tr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |