PEUGEOT 505 2.2L Turbo 5MT RWD (167 HP)
1979–1992
165
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2155cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 165bhp |
| Power | 122.8kW |
| Torque | 265Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 12.8L/100km |
| Extra-Urban | 10.2L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1345kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |