PEUGEOT 505 2.4L D 5MT RWD (70 HP)
1979–1992
69
bhp
Power
20.2
s
0–100 km/h
88
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2304cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 69bhp |
| Power | 51.5kW |
| Torque | 132Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 20.2s |
| Top Speed | 142km/h |
| Top Speed | 88mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 9.6L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1285kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175Sr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |