PEUGEOT 505 2.4L TD 5MT RWD (80 HP)
1979–1992
79
bhp
Power
19
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2304cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 79bhp |
| Power | 58.8kW |
| Torque | 184Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 19s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.6L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1330kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175Sr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |