PEUGEOT 505 2.5L TD 5MT RWD (90 HP)
1979–1992
89
bhp
Power
13.8
s
0–100 km/h
108
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66.2kW |
| Torque | 204Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.8s |
| Top Speed | 174km/h |
| Top Speed | 108mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1344kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70Tr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |