PEUGEOT 508 RXH 2.0L BlueHDI 6AT AWD (200 HP)
2014–2018
161
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
132
mph
Top Speed
58.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 212km/h |
| Top Speed | 132mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 58.8mpg |
| Combined | 4L/100km |
| Urban | 3.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4829mm |
| Width | 1864mm |
| Height | 1524mm |
| Wheelbase | 2817mm |
| Kerb Weight | 1770kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |