PEUGEOT 508 SW 1.6L VTi 6MT FWD (120 HP)
2010–2014
118
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 8.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4813mm |
| Width | 2068mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 2817mm |
| Kerb Weight | 1410kg |
| Boot Capacity | 512L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215 / 60 R16 - 215 / 55 R17 - 235 / 45R18 - 235 / 40R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |