PEUGEOT 508 SW 2.0L HDi 6AT FWD (163 HP)
2010–2014
161
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
139
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 346Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 224km/h |
| Top Speed | 139mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7.8L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4813mm |
| Width | 2068mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 2817mm |
| Kerb Weight | 1540kg |
| Boot Capacity | 512L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215 / 60 R16 - 215 / 55 R17 - 235 / 45R18 - 235 / 40R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |