PEUGEOT 508 SW 2.0L HDI 6MT FWD (140 HP)
2014–2018
138
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4829mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2817mm |
| Kerb Weight | 1500kg |
| Boot Capacity | 513L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |