PEUGEOT 508 SW 2.2L HDi 6AT FWD (204 HP)
2010–2014
201
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
139
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2179cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 458Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 224km/h |
| Top Speed | 139mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4813mm |
| Width | 2068mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 2817mm |
| Kerb Weight | 1660kg |
| Boot Capacity | 515L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 R 19 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |