PEUGEOT 508 1.6L THP 6AT FWD (165 HP)
2014–2018
162
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 162bhp |
| Power | 121kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 7.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4831mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2817mm |
| Kerb Weight | 1410kg |
| Boot Capacity | 473L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 35/45R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |