PEUGEOT 508 2.0L BlueHDI 6AT FWD (180 HP)
2014–2018
177
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 5.2L/100km |
| Extra-Urban | 4L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4831mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2817mm |
| Kerb Weight | 1540kg |
| Boot Capacity | 473L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |