PEUGEOT 508 2.0L HDI 6AT FWD (160 HP)
2014–2018
158
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4831mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2817mm |
| Kerb Weight | 1520kg |
| Boot Capacity | 473L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |