PEUGEOT 508 2.2L HDI 6AT FWD (200 HP)
2014–2018
197
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
145
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2179cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 233km/h |
| Top Speed | 145mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 7L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4831mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2817mm |
| Kerb Weight | 1540kg |
| Boot Capacity | 473L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |