PEUGEOT 604 2.7L 4MT RWD (136 HP)
1975–1986
131
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
19.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2664cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 131bhp |
| Power | 98kW |
| Torque | 207Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 182km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.4mpg |
| Combined | 12.1L/100km |
| Urban | 14L/100km |
| Extra-Urban | 11.3L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4719mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1390kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |