PEUGEOT 604 2.8L 5MT RWD (155 HP)
1975–1986
153
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
20.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2849cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 153bhp |
| Power | 114kW |
| Torque | 234Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 190km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.1mpg |
| Combined | 11.7L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 10.9L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4719mm |
| Width | 1781mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1369kg |
| Boot Capacity | 473L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |