PEUGEOT 605 2.0L 5MT FWD (122 HP)
1989–1994
121
bhp
Power
12.1
s
0–100 km/h
24.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 121bhp |
| Power | 90kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.1s |
| Top Speed | 199km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.8mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4722mm |
| Width | 1798mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1299kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |